За яким принципом працює система Прозорро?

Для України система електронної закупівлі є новою. Тому не дивно, що у багатьох користувачів з’являються такі прості питання, як: що таке Прозоро, як користуватись сервісом і які головні відмінності нової системи від державних паперових тендерів.

За яким принципом працює система Прозорро?

Принцип роботи системи Прозорро

Основою системи являється офіційний вебпортал та авторизований електронний майданчик. Зареєструватися в Прозорро можливо тільки через нього, тому потенційний замовник самостійно обирає сайт, яким буде користуватись. Позитивну репутацію та велику кількість похвальних відгуків має Українська Універсальна Біржа, тому це буде гарний вибір для кожного користувача.

В системі Prozorro торги відбуваються тільки онлайн. Щоб правильно розмістити оголошення про купівлю, державний замовник має пред’явити таку інформацію:

  • предмет закупівлі;
  • ціна;
  • умови.

Актуальна інформація про початок торгів приходить підприємцю на вказаний контактний телефон або на поштову скриньку. Також вона розташовується на сайті. Якщо підприємця зацікавило оголошення, то необхідно увійти до особистого кабінету та запропонувати свою ціну. Коли аукціон закінчується, в системі розкриваються ціни, при тому що інформація про заявників залишається анонімною.

Принцип роботи аукціону ґрунтується на трьох кроках. Кожен учасник може зменшити свою пропозицію у процесі аукціону. Система автоматично визначає учасника, який запропонував найменшу ціну та показує інформацію про всіх користувачів по закінченню торгів. Після того, як була визначена сама низька ціна, підприємець повинен підтвердити документально, що його послуга, робота чи товар чітко відповідає вимогам замовника тендеру та пройти кваліфікацію.

Найнижча пропозиція визначається за умовами замовника (мінімальний крок зменшення ціни), які були вказані при розміщенні оголошення. Мінімальний крок визначається декількома способами – математична формула, грошова одиниця чи процентний відсоток.

Як працювати в Prozorro?

В першу чергу потрібно дійсно переконатися, що ви берете участь у торгах як учасник, а не як спостерігач. У вашому рядку повинен бути надпис «Ви», у ваших конкурентів буде написано – «Учасник 1», «Учасник 2». Якщо з якоїсь причини ви не стали учасником, необхідно терміново зателефонувати до технічної підтримки та розв’язати проблему.

Під час проведення торгів необхідно бути у місці, де є стабільний доступ до інтернету.

Принцип роботи програми налаштований таким чином, щоб учасник з найменшою ціною у раунді міг зробити останню пропозицію. В залежності від ставок конкурентів, він має повне право корегувати свою пропозицію. Багато учасників покидають аукціон, коли бачать, що їх ціна не найменша. Але цього робити не варто, бо цілком можлива така ситуація, коли замовник відхиляє найменшу пропозицію, тому що вона не відповідає необхідним вимогам.

Для державних замовників реєстрація та робота в Prozorro є безплатною (відповідно до українського закону «Про публічні закупівлі»).